TIC Jezersko
+386 (0)4 25 45 140
+386 (0)51 219 282
tic@jezersko.si

Užitečné


Nenáročné stezky
Pristovský Storžič (1759 metrů)


Leží na severní hranici s Rakouskem a je součástí bývalého korálového hřebenu Karavanek.

Více
Cesta je na některých místech docela strmá, ale je zajištěna ocelovými lany pro větší bezpečnost. Na vrcholu stojí železný kříž a je odtud krásný výhled na Jezerské údolí, Kamnicko-Savinjské Alpy, Korutany, hřeben Košuty a Juliánské Alpy. Sestup doporučujeme stejnou cestou, můžete se ovšem vydat také po severní straně přes Pasterkovo sedlo, po označené cestě na Jezerský vrh. Pristovský Storžič se bude velmi líbit turistům, kteří mají rádi krásný výhled bez náročného vzestupu.

Jak se sem dostanete: Jezersko – Jezersko vrh (hranice SLO –AUT ) (parkoviště) – štěrková cesta (30 min) – označená stezka.Veliki vrh (1742 m)


Veliki vrh je vhodnou volbou pro všechny, kteří rádi chodí v lese.


Více
Cesta na Veliki vrh je na začátku nenáročná, vede po lesní cestě, poté se u Mlinarjeva sedla začne rychle zvedat.

Jak se sem dostanete: Jezersko – asfaltová cesta ve směru Bio turistické farmy Makek – konec asfaltové cesty (parkoviště)- štěrková cesta ve směru vodopádu Čedec a dále – cesta do Mlinarjeva sedla – Mlinarjevo sedlo – Veliki vrh.Vodopád Čedca


Dříve nejvyšší vodopád Slovinska měřící 132 m, začal v květnu 2008 měnit svoji podobu.


Více
Na území vodopádu došlo k několika za sebou jdoucím sesuvům půdy, které tak navždy změnily výšku a tok vodopádu. Dnes je zde k vidění propast, která vznikla po sesuvu, chůze v přílišné blízkosti je ovšem zakázána.

Jak se sem dostanete: Jezersko – asfaltová cesta ve směru Bio turistické farmy Makek – konec asfaltové cesty (parkoviště) – štěrková cesta až k vodopádu Čedca.Česká chata (Češka koča)


K České chatě vede více cest, všechny jsou dobře označené a zajištěné na náročnějších místech.

Více
Česká chata je otevřená od poloviny června do konce září, v květnu a říjnu je otevřena pouze v sobotu, neděli a o svátcích.

Jak se sem dostanete: Jezersko – Planšarské jezero – Turistická farma Ancel – konec trávníku (parkoviště) – Štularjeva planina.>Stegovnik (1628 m)


Stejně jako Kozji vrh, také Stegovnik je trochu oddálen, ale stále ještě snadno přístupný, pokud máte auto.

Více


Díky své poloze mezi Košutou a Storžičem si z jeho vrcholu můžete vychutnat krásný výhled jak na západ přes Karavanky až na Julijánské Alpy, tak na východ na Kamnické vrcholy.

Jak se sem dostanete: Spodnje Jezersko – farma Rezman – Močnikova planina – Stegovnik.Horská chata v Kališči (1540 m)


Horská chata v Kališči je přívětivé, snadno dostupné turistické místo, které spravuje Horské turistické družstvo Kranj.


Více


V chatě najdete ubytování, teplé pokrmy a nápoje. Je otevřena denně od května do října, na podzim a v zimě pouze o víkendech a svátcích. Je to výchozí bod pro výšlapy na Storžič, Tolstý vrh, Zaplato, Bašeljski vrh, Mali Grintovec a Srednji vrh. K chatě se dostanete z Jezerska a z jižní strany z Preddvoru.Žmitkov špic (1124 m)Žmitkov špic je krásné vyhlídkové místo nad Jezerskem.


Více


Jak se sem dostanete: Jezersko – Hotel Planinka – Farní kostel Sv. Osvalda (parkoviště) – farma Žmitek – po strmém kopci, nad kterým se cesta odděluje doleva na kamenitý okraj – Žmitkov Špic.Kranjská chata na Ledině (1700 m)


Chata stojí na náhorní plošině Ledina, kousek od ledovce pod Skutou.


Více


Na tomto místě kdysi stála pastýřská chata, na Ledině se totiž pásly ovce z Jezerska. Nynější chata byla postavena v roce 1977. Je to skvělé výchozí místo pro výpony na severní stěnu Dolgeho hrbu, Štrucy, Skuty a Rinku pro výšlapy na Babu a Rink.Pěší stezka


Cesta začne u sportovního hřiště a pokračuje kolem potoku Jezernica.


Více


Po přibližně kilometru a půl se oddělí vlevo do mírného kopce a pokračuje ve směru Planšarského jezera. Kousek od jezera cesta naváže na asfaltovou cestu, která vede do krásného údolí Ravenská Kočna. Můžete se také projít kolem jezera a pozorovat zajímavou faunu a floru.

Goli vrh (1787 m)


Goli vrh leží na hranici Slovinska a Rakouska a ze svého vrcholu poskytuje krásný výhled na Jezersko a Grintovec.


Více


Goli vrh leží na hranici Slovinska a Rakouska a ze svého vrcholu poskytuje krásný výhled na Jezersko a Grintovec. Na západě se nám otevře nádherný výhled na Karavanky, při hezkém počasí můžeme vidět dokonce i Juliánské Alpy s Triglavem. Obzvláště hezký pohled je na Planšarské jezero a na s jasanovými alejemi oddělené farmy kolem kostela Sv. Ondřeje. V letních měsících se nahoře pravděpodobně setkáte s ovcemi místního chovatele.

Jak se sem dostanete: Jezersko – Planšarské jezero – turistická farma Ancel – Horolezecké centrum Davo Karničar (parkoviště) – Jenkova planina – Goli vrh.

Virnikův Grintovec (1654m)


Predstavlja prijetno nekaj urno turo, na vrhu pa vas nagradi s prelepim razgledom na vse strani neba.Více


Virnikův Grintovec zaručuje příjemný výšlap, povětšinou je cesta docela strmá a vede lesem, ale není příliš náročná. Z vrcholu je krásný výhled na sever, na téměř celé Korutany, na jihozápadě uvidíte farmy Spodnji Virnik, Močnik, Rezman a Komatevra. Na jihozápadní straně se otevírá výhled na Jezerské údolí, nad kterým se zvedají mohutné Kamnické Alpy. Cesta je dobře označená.

Jak se sem dostanete: Jezersko – Hotel Planinka – Farní kostel Sv. Osvalda (parkoviště) – farma Žmitek – Vrinikov Grintovec.

Kozji vrh (1628 m)


Turistické družstvo Jezersko teprve v 80. letech označilo cestu na tento poněkud vzdálen vrchol, který je kvůli své pozici méně navštěvován.Více


Kozji vrh je vhodný pro všechny, kteří mají rádi klid a mír, setkáte se zde totiž jen s malým množstvím druhých horských turistů.

Jak se sem dostanete: Spodnje Jezersko - Penzion Kanonir – směr Podstoržič – odbočka vlevo na strmou štěrkovou cestu – Robce - Kozji vrh (2,5h).

Kranjská chata (Kranjska koča) na Ledině (stará Německá cesta)


Stezka začíná u Horolezeckého centra Davo Karničar a je až do konce dobře označená.


Více


Stezka je obnovena a je z ní krásný výhled na panorama okolních vrcholů, najdete na ní také rozmanitou faunu a floru.

Jak se sem dostanete: Jezersko – Planšarské jezero – turistická farma Ancel – Horolezecké centrum Davo Karničar (parkoviště) – Kranjská chata na Ledině
Cojzova chata (Cojzova koča) na Kokrském sedlu (1793 m)


Už více než sto let stojí na úzkém hřebenu mezi Grintovcem a Kalškou horou Cojzova chata, která je dnes moderně vybavena a jen čeká, až ji navštívíte.

Více


Cojzova chata je výchozím bodem pro túry na Kočnu, Grintovec, přes Dolškou škrbinu a Milnarsko sedlo do České chaty, přes Sleme a po Turskem žlebu do Frischaufova domu na Okrešlju a přes Kotliče na Kamnické sedlo a Brano. Přes Kalšskou horu a Kalšský hřeben přijdeme na Krvavec.

Frischaufův dům na Okrešlju (1378 m)


Frischaufův dům je jednou z nejoblíbenějších destinací v našich horách.

Více


Byl postaven už v roce 1876, když chatu v roce 1917 odnesla lavina, postavila se nová na nynějším, mnohem bezpečnějším místě – na spodním okraji Okrešlju. Dům získal jméno po přírodovědci, přáteli Slovinců, Johannesu Frischaufovi. Kolem dokola je obestoupen hřebeny Kamnických Alp – od Mrzlé hory a Savinjského sedla přes Križ, Skutu, Rink, Turskou horu, Branu, Kamnišcké sedlo, Planjavu, Ojstrici až do Krofička a ještě dále. Několik minut chůze nad chatou je vzpomínková deska, která je věnována 5 horským záchranářům, kteří zde zahynuli při cvičení s helikoptérou v roce 1997.Copyright 2021, Production MMstudio