TIC Jezersko
+386 (0)4 25 45 140
+386 (0)51 219 282
tic@jezersko.si

Užitečné


Volný čas


ProcházkyTEMATICKÁ STEZKA V ÚDOLÍ RAVENSKÉ KOČNY

Mezi nejkrásnější a nejdelší túry patří určitě tematická stezka v údolí Ravenské Kočny. Stezka je upravená, se spoustou ukazatelů a s lavičkami pro odpočinek. V zimě jsou na stezce dráhy pro běžkaře, proto se prosím držte na vyšlapané cestičce.

CESTA KOLEM PLANŠARSKÉHO JEZERA

Pokud si chcete vyjít na kratší procházku, vydejte se kolem Planšarského jezera. Zaparkovat můžete u jezera a poté se vydáte směrem ke kostelu sv. Ondřeje, odtud pokračujete po cestě kolem Šenkovy, Jenkovy a Kropivnikovy farmy. Cesta vede po celou dobu pod otevřeným nebem, takže se můžete těšit slunečním paprskům - jak v zimě, tak v létě.

Z CENTRA KE STARÉMU KOSTELU

Z centra Jezerska se můžete kolem školy vydat na nádhernou vyhlídku u starého kostela sv. Osvalda u Karničarevy usedlosti. Kostel, který byl prvně zmíněn v roce 811, se nachází vysoko nad údolím a je z něj krásný výhled na severní stěny Makekove Kočny. Na Karničarevi usedlosti můžete po cestě koupit výtečné domácí ekologické výrobky: ovčí sýr, masné a mléčné výrobky a vajíčka.

Z CENTRA DO PLANŠARSKÉHO JEZERA

Cesta vede kolem obecní stavby Storžič příjemnou alejí, je upravená a vybavená lavičkami. Na konci aleje zabočíme doleva přes Jezernici a po štěrkové cestě jdeme až ke křižovatce, kde se štěrk kříží s asfaltovou cestou k Planšarskému jezeru. Zde můžeme zahnout doprava a přijít k jezeru lesní cestou, nebo pokračujeme po asfaltové cestě.

DO PARTYZÁNSKE NEMOCNICE KRTINA

Události Druhé světové války v oblasti Jezerska nám připomíná partyzánská nemocnice Krtina, která se skrývá v údolí Komatevry. Na místě dnešního renovovaného objektu byla v roce 1944, na strmém a těžce přístupném místě, postavena nemocnice, ve které léčili nemocné a zraněné partyzány a partyzánky. Během 4 měsíců fungování nemocnice se zde léčilo 30 pacientů, většinou členů II. batalionu. Do původního stavu byla nemocnice obnovena v roce 1951. Dnes je to jediná partyzánská nemocnice, která se zachovala v Kranjském kraji, najdeme v ní původní vybavení a zařízení: ohniště, pánve, a další léčebné pomůcky.

Cesta vede z osady Bajt kolem kamenolomu pěnovce, přes údolí Komatevry. U ukazatele zahnete doleva a přijdete k nemocnici. Cesta není schůdná, když napadne sníh.
Copyright 2022, Production MMstudio