Lehnjakotvorni skladiDebelina lehnjakovega sklada je v nekdanjem kamnolomu znašala 18 metrov. Pretežni del lehnjaka je danes izkoriščen. Pod lehnjakom se nahaja mnogo starejši nepropusten črn skrilavi glinavec (karbon). Zaradi vode, ki priteče med glinavec in lehnjak, pa tudi zaradi plasti glinavca, ki so postavljene precej navpično, se tanjše površinske plasti neredko sprožijo, plazovi pa ogrožajo cesto in reko Kokro. Eden izmed plazov se je sprožil tudi v osrednjem delu kamnoloma, kjer so danes na površju vidne plasti prej prekritega črnega glinavca.
|
|
Lehnjak v arhitekturi
Lehnjak je zaradi svojih mehanskih lastnosti zelo uporaben v gradbeništvu in kamnoseštvu. Iz jezerskega lehnjaka so nekdaj izdelovali klesance, oboke, okenske okvire, portale in druge okrasne izdelke za sakralne in druge stavbe, v zadnjem obdobju izkoriščanja pa predvsem za notranje in zunanje obloge stavb in za freske.
Lehnjak je vgrajen v številne domove na območju Jezerskega, krasi pa tudi mnogo pomembnih stavb v Sloveniji. Iz njega so narejene celo arkade ob Rožnovenski cerkvi v Kranju (na fotografiji), ki jih je zasnoval svetovno znani arhitekt Jože Plečnik.
| |
Kamen iz vode
Voda, ki se pretaka v tem delu Karavank, je kisla, saj je bogata z ogljikovim dioksidom (CO2). Kisla voda raztaplja porozni apnenec, glinavca pa ne, zato teče na stiku obeh kamnin. Na izvirih, kjer voda priteče na površje, se ogljikov dioksid sprošča kot plin. Del ga porabijo rastline za rast, del pa ga uide v zrak. Apnenec, ki je bil raztopljen v vodi, se na površju spet strjuje. Useda se na pore rastlin, ostanke živali in druge organizme. Njihovi mehki deli sčasoma propadejo, ostanejo pa njihovi odtisi. Apnenčaste prevleke nekdanjih organizmov tvorijo krhko, porozno in luknjičasto kamnino - lehnjak.
|
|