TIC Jezersko
+386 (0)51 219 282
tic@jezersko.si

Užitečné


Příroda


Kamenolom pěnovce


Geologická historie jezerského údolí je velmi pestrá. Téměř 400 miliónů let staré korálové hřebeny Virnikového Grintovce, Pristovškého Storžiče a Stegovnika jsou nejstarší, za nimi následují vrcholy z období pouště (250 miliónů let) a poté skály, které před 220 milióny let vznikly vulkanickou činností. Savinjské Alpy byly vytvořeny usazováním sedimentů v mělkém moři před 200 miliony lety, 60 milionů let před naším letopočtem se poté vyzdvihly v důsledku vysokého tlaku. Konečnou podobu vytvořily ledovce, které zcela zmizely v důsledku oteplení před více než 10.000 lety. Kvůli nepropustnosti dna údolí zalila voda a vzniklo velké ledovcové jezero, které začalo odtékat přibližně před 500 lety.



Kamenolom pěnovce patří mezi zajímavosti a je to první stanice geologické naučné stezky, která končí v Dolžanově soutěsce. Pěnovec vznikl v poslední geologické době - ve čtvrtohorách, která trvala milión let, vzniká podobně jako stalaktit z vodního roztoku bohatého na CaCO3, když voda teče přes odumřelé rostliny, na které se usazuje kalcit. Kvalita pěnovce závisí na velikosti děr. Naleziště pěnovce leží na 4 ha v údolí Komatevry, kde pramení řeka Kokra, tloušťka pěnovce je až 20 m. Kamenolom je dobře přístupný, nachází se hned u cesty. Zkameněliny můžeme najít v každém kousku odlomeného kamene.

Jak se sem dostanete: Jeďte po hlavní cestě kolem restaurace Kanonir do osady Bajte, poté zahněte doleva na menší most. Pokračujte do konce úzké asfaltové cesty. Tam zaparkujete a vydejte se pěšky ke kamenolomu (10 min), který se nachází na pravé straně.
Copyright 2024, Production MMstudio